Strefa Czystego Transportu.
W kilku miastach w Polsce rusza Strefa Czystego Transportu
Od środy 4 maja 2022 roku, naklejka umieszczona na przedniej szybie samochodu, staje się wyznacznikiem dopuszczenia do wjazdu do Strefy Czystego Transportu. W życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska Dz.U. 2022 poz. 845. Wraz z nim nowe oznakowane oraz wzór ww. naklejki na szybę. Jej brak może dość drogo kosztować., ustawodawca przewidział mandat w wysokości 500 zł.
Pierwsza Strefa Czystego Transportu ma pojawić się w Krakowie już 01.03.2023 roku. Kolejne miasta takie jak Warszawa, Łódź, Wrocław, Gdańsk i Katowice deklaruję chęć tworzenia takich stref już niebawem.
Konieczność wdrożenia strefy w Krakowie wynika przede wszystkim z przyjętego przez Sejmik Województwa Małopolskiego Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego. Zmiany takie wyznacza również Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Co to jest Strefa Czystego Transportu? Po co powstaje? Jak działa?
- SCT pozwala realnie poprawić jakość powietrza i przyczynić się do ochrony naszego zdrowia dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin.
- Strefa to obszary, po których można jeździć tylko samochodami spełniającymi przyjęte wymogi emisji zanieczyszczeń ze spalin.
- Takie strefy wytyczono już w wielu miastach Europy (takich obszarów jest dziś ponad 350), żeby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza tlenkami azotu (NOx). Ta toksyczna substancja do powietrza trafia głównie z rur wydechowych samochodów.
- Wymogi dla samochodów w Strefach Czystego Transportu dotyczą norm emisji Euro oraz rodzaju paliwa (podział na olej napędowy i inne paliwa). Jeśli samochód wyprodukowano 15 lat temu, ma on wypełniać normę obowiązującą w dniu produkcji. Czyli np. auto z roku 2006 wypełnia normę Euro 4, a auto z roku 2012 normę Euro 5.
- Im wyższa norma Euro tym mniej szkodliwe spaliny.
- Między silnikami Diesla a innymi silnikami na paliwa płynne jest duża różnica w ilości emitowanych zanieczyszczeń. Samochód wyposażony w silnik Diesla emituje o wiele więcej zanieczyszczeń niż taki sam model auta wyposażony w silnik benzynowy.
- Auta benzynowe produkowane w 2001 r. (norma Euro 3) emitują tyle zanieczyszczeń co diesle wypełniające normę Euro 6 (czyli produkowane od 2015 r.). To dlatego w Strefach Czystego Transportu samochody z silnikami Diesla traktowane są bardziej surowo.
- Między silnikami zasilanymi benzyną, a silnikami pracującymi na gazie LPG nie ma istotnej różnicy w zakresie emisji spalin. LPG jest tańszym paliwem, ale nie sprawia, że silnik emituje mniej zanieczyszczeń. Auto z instalacją gazową w silniku spełniającym np. normę Euro 3 zawsze będzie emitowało więcej zanieczyszczeń niż auto z silnikiem Euro 4 pracującym na benzynie.