Zmiany w ustawie o elektromobilności.
Zmiany i jeszcze raz zmiany w ustawa o elektromobilności! Coraz częściej do OVERCOME zwracają się klienci, którzy chcą zainstalować ładowarkę w garażu podziemnym. W związku z brakiem aktualnej wiedzy zarządców i administratorów nieruchomości, postanowiliśmy przybliżyć zmiany. To one nastąpiły po podpisaniu 7 grudnia 2021 roku przez Prezydenta RP nowelizacji Ustawy o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Ustawa ta jest kluczowa dla rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz promowania zrównoważonego transportu w Polsce.
Ustawa o elektromobilności – ułatwienia w instalacji punktów Ładowania samochodów elektrycznych.
Jednym z najważniejszych elementów nowelizacji jest ułatwienie instalacji ładowarek do samochodów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych:
Ustawa o elektromobilności art. 12b. Kluczowe zmiany:
- Zgoda na Instalację. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, gdzie liczba samodzielnych lokali mieszkalnych przekracza trzy, punkt ładowania można zainstalować i eksploatować po uzyskaniu zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni. Zgoda ta wydawana jest na wniosek osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu oraz stanowisko postojowe do wyłącznego użytku.
- Moc Ładowarki auta elektrycznego. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, wydanie zgody na instalację punktu ładowania o mocy mniejszej niż 11 kW stanowi czynność zwykłego zarządu.
Zmiany w ustawie o elektromobilności.
Nowelizacja ustawy o elektromobilności wprowadza kilka istotnych zmian, które mają na celu wspieranie rozwoju elektromobilności oraz ochrony środowiska:
- Strefy Czystego Transportu. Możliwość ustanawiania stref czystego transportu na terenie wszystkich gmin. Rady gmin będą określać zasady funkcjonowania tych stref oraz uprawnienia do wjazdu.
- Amortyzacja pojazdów. Wprowadzenie stałej stawki amortyzacji dla pojazdów napędzanych wodorem na poziomie 225 tys. zł. Co więcej – obniżenie również limitu amortyzacji dla pojazdów emitujących więcej niż 50 g/km CO2 do 100 tys. zł od 1 stycznia 2026 r.
- Zeroemisyjne pojazdy dostawcze. Umożliwienie kierowcom z prawem jazdy kat. B prowadzenia lekkich zeroemisyjnych pojazdów dostawczych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3 500 kg. Finalnie jest jednak ale nie jest większa niż 4 250 kg.
- Gospodarka wodorowa. Wprowadzenie definicji i regulacji umożliwiających rozwój infrastruktury do tankowania wodoru, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości transportu wodorowego.
- Promocja pojazdów ekologicznych. Implementacja dyrektywy 2019/1161 w sprawie promowania ekologicznie czystych pojazdów. Co więcej, wdrożenie dyrektywy 2018/844 dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, co zobowiązuje do instalacji ładowarek do aut elektrycznych w nowych i remontowanych budynkach.
Przyszłość elektromobilności z OVERCOME.
Podsumowując, OVERCOME jako producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, aktywnie wspiera rozwój elektromobilności w Polsce. Nasze innowacyjne rozwiązania i zaawansowane technologie pomagają w łatwej i efektywnej instalacji infrastruktury ładowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Współpracujemy z zarządcami nieruchomości, wspólnotami mieszkaniowymi oraz spółdzielniami. Finalnie robimy to aby zapewnić najwyższą jakość usług i wsparcie techniczne na każdym etapie realizacji projektu.
Dlatego też zmiany w ustawie o elektromobilności wprowadzają liczne ułatwienia i nowe możliwości, które wspierają rozwój zrównoważonego transportu w Polsce. Dzięki nowym regulacjom, instalacja punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych stała się prostsza. W konsekwencji rozwój infrastruktury do tankowania wodoru oraz promocja pojazdów ekologicznych zyskały nowe impulsy. Finalnie w OVERCOME jesteśmy gotowi wspierać ten rozwój, oferując nowoczesne i niezawodne stacje ładowania samochodów elektrycznych.